Sides Hampton – Ogar piekielny ściga mnie. Zamach na Martina Luthera Kinga i wielka obława na jego zabójcę

Kategorie: Biografie - Dokument, Historyczna, Reportaż

4 out of 5 stars (4 / 5) Lata 60-te w Stanach Zjednoczonych to czas ogromnych kontrastów. Z jednej strony czas wielkich wzlotów  – lądowania na księżycu i walki z segregacją rasową. Z drugiej,  czas kiedy można było kogoś podejrzewać o sympatie hipisowskie na podstawie informacji, że jego  żona chodzi po kuchni… boso. To także czas, kiedy obficie polała się krew tych “na świeczniku”. John F. Kennedy, Martin Luter King, Robert Kennedy.  Takie właśnie czasy stara się nam przybliżyć  lekko fabularyzowany dokument, o drugim najsłynniejszym zabójstwie lat 60-tych.
Czytaj dalej »

Hugo – Bader Jacek – Dzienniki Kołymskie

Kategorie: Biografie - Dokument, Reportaż

3.5 out of 5 stars (3,5 / 5) Dziwnie się czyta taką książkę – napisana w 2010 roku, wydana w 2011, wydanie, które czytałem to wznowienie z 2017r., a świata, który opisuje zapewne już nie ma. Dzienniki Kołymskie to reporterska opowieść Jacka Hugo-Badera o podróży na Kołymę. Sama ta nazwa budzi grozę, także w Polsce, bo wiadomo – łagry, zesłańcy, Gułag, milion zmarłych więźniów, a może dwa miliony, jaka to różnica w tym dziwnym kraju, gdzie wszystkiego tak mnogo, że jednostka albo i milion jednostek w tą czy w tamtą nie ma specjalnego znaczenia… Czytaj dalej »

Grant Richard – Najgłębsze południe. Opowieści z Natchez, Missisipi

Kategorie: Biografie - Dokument, Obyczajowa

4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) Jakiś czas temu recenzowałem tu „Głębokie Południe” – teraz czas na południe najgłębsze. Książka wydana – tak jak i tamta – przez Wydawnictwo Czarne i też w serii amerykańskiej. Tyle tylko, że Autor jest Brytyjczykiem, choć mieszka w Tucson, Arizona (ten charakterystyczny amerykański domicyl – miasto i stan…). Być może – paradoksalnie – dlatego było mu łatwiej wziąć się za jeden z najcięższych amerykańskich tematów – niewolnictwo i jego skutki społeczne trwające do dziś. Opisuje jedno niewielkie miasteczko – owo tytułowe Natchez w Missisipi. Czytaj dalej »

Macht Christopher- Spowiedź Carycy Katarzyny II

Kategorie: Biografie - Dokument, Popularnonaukowa

0.5 out of 5 stars (0,5 / 5) Lubię postać Katarzyny Wielkiej. Jest dla mnie przykładem kobiety, która potrafiła nie tylko przeżyć we wrogim środowisku, ale zdołała przejąć inicjatywę i zdobyć władzę. A jeśli weźmiemy pod uwagę co musiała znieść i czego się podnieść, jest dla mnie absolutnym fenomenem. Sięgnęłam więc po “Spowiedź” zachęcona opisem, że oparta jest na pamiętnikach Katarzyny, a prowadzącym czytelnika jest Stanisław August Poniatowski.  Jednak w mojej opinii ta ksiązka powinna mieć tytuł : “Chaotyczne opowieści o Katarzynie, albo gonitwa myśli autora.” Czytaj dalej »

Nowak Artur, Obirek Stanisław – Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła

Kategorie: Biografie - Dokument, Obyczajowa

3 out of 5 stars (3 / 5)
Książka oficjalnie będąca wywiadem ze Stanisławem Obirkiem przeprowadzonym przez Artura Nowaka jest bardziej rozmową dwójki ludzi mających bardzo podobne podejście do teologii i kościoła. Ludzi, którzy nie tylko dobrze się znają (panowie zresztą razem biorą udział w kilku innych projektach), ale też równie dobrze znają swoje poglądy. Czytaj dalej »

Klabunde Anja – Magda Goebbels. Pierwsza Dama Trzeciej Rzeszy

Kategorie: Biografie - Dokument

4 out of 5 stars (4 / 5) Po pierwszą damę sięgnęłam zaraz po lekturze Żon Nazistów. I spodziewałam się pozycji równie ciężkiej i poważnej jak tamta – rzetelnej relacji, z niewielkimi komentarzami. Tymczasem  autorka  Magdy Goebbels podążyła nieco inną drogą – tworząc dokument w którym pojawiają się wstawki fabularyzowane. I to był przynajmniej dla mnie strzał w  dziesiątkę. Mogłam chwilami odpocząć od żmudnego przedzierania się przez opis mrocznych czasów.

Czytaj dalej »

Land Stephanie – Sprzątaczka. Jak przeżyć w Ameryce, będąc samotną matką pracującą za grosze

Kategorie: Biografie - Dokument, Reportaż

0.5 out of 5 stars (0,5 / 5)
Ten blog jest dobrym dowodem na to, że udaje nam się przebić przez niejednego gniota, dotrwać do końca wyjątkowej chały i dobrnąć do kresu wielu wytworów ocierających się o grafomanię. A jednak nie udało mi się dotrwać do końca Sprzątaczki. I nawet nie jest to powieść, tylko coś w rodzaju biografii skrzyżowanej z reportażem. I co by nie było – jest to bestseller. No, ale Zmierzch też bestsellerem był, więc to akurat nie jest argument. Czytaj dalej »