Gregory Philippa – Mokradła (The Fairmile t.1)

Kategorie: Historyczna, Obyczajowa

3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)Autorka znana jest najbardziej ze swojego cyklu królewskiego: “Dynastia Plantagenetów i Tudorów”  opowiadającego o kobietach, które w świecie Dwóch Róż tworzyły historię, choć nikt ze współczesnych nigdy by tak nie powiedział.  Można śmiało powiedzieć, że Philippa oddała kobietom głos. I przywróciła im miejsce w historii Anglii. Można też powiedzieć, że Mokradła, pierwszy tom nowego cyklu The Fairmile kontynuuje te tradycję, choć tym razem nie ma tu koronowanych głów, a bohaterka jest tzw. “kobietą z ludu”.
Czytaj dalej »

Bradbury Ray – 451° Fahrenheita

Kategorie: Obyczajowa, Postapokalisa

4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) Ta opowieść powstała dawno temu. Należy do kanonu fantastyki i jeśli uważasz się za fana a nie masz tej książki na liście przeczytanych, to w te pędy leć po nią do biblioteki.  Czytałam ją na początku lat dziewięćdziesiątych i choć zrobiła na mnie wielkie wrażenie, to jednak jej lektura dziś sprawiła, że wbiło mnie w fotel. Czytaj dalej »

Oseman Alice – I Was Born For This

Kategorie: Obyczajowa

0 out of 5 stars (0 / 5)
Liczyłam na lekką, sympatyczną opowieść o poważniejszym temacie, czyli trochę Heartstoppera bez obrazków. Zamiast tego dostałam obraz najbardziej toksycznego fanklubu wszech czasów i najbardziej nieogarniętych życiowo fanów opisanych w tekście wydanym w postaci książki. Na dodatek mam poważne wątpliwości, czy to niezbyt pochlebne przedstawienie postaci i środowiska było zamierzone. Czytaj dalej »

Szymiczkowa Maryla – Śmierć na Wenecji (cykl Profesorowa Szczupaczyńska Zofia t.5)

Kategorie: Kryminał, Obyczajowa

3.5 out of 5 stars (3,5 / 5) Nie do wiary, że minęły już dwa lata od czasu jak recenzowałam Złoty Róg.  Wreszcie doczekałam się kolejnej odsłony przygód Szczupaczyńskiej Zofii, niezrównanej gospodyni i jeszcze lepszej detektyw. Bardzo byłam ciekawa, co tym razem zbroił duet autorów ukrywających się pod pseudonimem  Maryla Szymiczkowa. Czytaj dalej »

Rokita Zbigniew – Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Kategorie: Historyczna, Obyczajowa, Reportaż

4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) Od dawna zadziwiała mnie specyficzność ludzi mieszkających na Górnym Śląsku. Ich staranne rozróżnianie kto jest śląski a kto zagłębiakiem. Kto jest swój a kto jest gorolem.  Te czasem zabawne, a czasem lekko przerażające zagrywki, jak wołanie ausweiss bite! przy przejeżdżaniu nad rzeką Brynicą. Dlatego właśnie sięgnęłam po Kajś. Z nadzieją, że może po lekturze zrozumiem o co tutaj chodzi. Czytaj dalej »

Natsukawa Sosuke – O kocie, który ratował książki

Kategorie: Obyczajowa

3.5 out of 5 stars (3,5 / 5) Czasem trzeba coś zgubić, żeby coś odnaleźć, coś stracić, żeby coś zyskać. Tak można by najprościej podsumować opowieść  Souse Natsukawy. Można, ale to wcale nie byłaby prawda. Bo  opowiastka o chłopcu, jego antykwariacie i kocie, który może istniał, a może nie istniał ma w sobie znacznie, znacznie więcej.  W niepozornej książeczce z bajkową okładką dostajemy bowiem historię, która mnie osobiście kojarzy się z Małym księciem. Japońskim małym księciem. Czytaj dalej »

Chabon Michael – Poświata

Kategorie: Obyczajowa

4.5 out of 5 stars (4,5 / 5) Poświata, to książka mieszanka piorunująca. Z jednej strony – to wspomnienie dzieciństwa. Opowieść o świecie w którym nie ma polityki ( no przynajmniej nie w dorosłym znaczeniu), są za to marzenia i wspomnienia świata jakiego już nie ma. Mój znajomy oddając mi Poświatę powiedział: taką książkę mógłby napisać każdy z nas. Ale nie każdy z nas miałby dość odwagi. I coś w tym jest, bowiem w trakcie lektury odnajdywałam nie raz i nie dwa odległe cienie własnego dzieciństwa. Dzieciństwa, które choć przecież tak odmienne od dzieciństwa amerykańskiego – miało jednak w sobie coś z tego zachwycenia dziwnym światem dorosłych, jakie odnajduje tu i tam w Poświacie. Czytaj dalej »