Do czytania drugiego tomu trylogii Długa ziemia zabierałam się jak przysłowiowy pies do jeża. Nie da się ukryć, że pierwszy tom mocno mi nie podszedł i szczerze zasmucił, bo lubię twórczość Pratchetta, i poważam autora jako człowieka. Niestety drugi tom okazał się jeszcze gorszy niż pierwszy,do tego stopnia, że aż znowu nie chciało mi się go zrecenzować. Wreszcie, po przeczytaniu trzeciego tomu doszłam do wniosku, że jednak trzeba, choćby z kronikarskiego obowiązku coś tam o tomie drugim naskrobać. No to skrobie.. Czytaj dalej »
Month: sierpień 2016
May Peter – Człowiek z wyspy Lewis
Kategorie: KryminałNamnożyło się ostatnio rodzajów kryminałów mających w nazwie nację. Kryminał amerykański, skandynawski, polski, szkocki. Okazuje się bowiem, że każda nacja pisze kryminały trochę inaczej. Niby w każdym z nich chodzi o wykrycie sprawcy i rozplątanie intrygi, ale coraz częściej okazuje się, że równie ważne jest tło wydarzeń. Co więcej, bywa, że właśnie tło sprawia, że oceniamy kryminał jako udany lub nie. Czytaj dalej »
Watson Angus – Żelazna wojna
Kategorie: FantasyPrzeczytałam tom drugi Czasu żelaza. Ajaj. To bolało. To naprawdę bolało. Bardzo się cieszę, że nie kupiłam od razu trzech tomów bo chyba ze złości zjadłabym własną skarpetkę. Uwierzcie, że można było zdecydowanie lepiej wydać te pieniądze. Bo drugi tom nie tylko powiela błędy tomu pierwszego ale jeszcze dokłada co nieco od siebie. Czytaj dalej »
Aly Gotz – Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech
Kategorie: Biografie - Dokument, HistorycznaWszyscy wiemy o zbrodniach popełnionych przez nazistowskie Niemcy. Trzeba o nich pamiętać, choć nie wierzę by ta pamięć nauczyła czegokolwiek tych którzy są na ten rodzaj ideologii podatni, lub którzy postanowili związać swoją karierę z tą czy inną odmianą totalitaryzmu. Wszak na własne oczy możemy się przekonać jak bardzo władza, propaganda, a jeszcze bardziej pragnienie “zemsty” na “onych którym się udało” potrafi wypaczyć ludzkie sumienia. Zostawmy jednak politykę i sytuację w naszym kraju bo nie o tym ten blog, a o książkach. Czytaj dalej »
Dasher James – T.1 Więzień Labiryntu
Kategorie: Postapokalisa, Science fictionNie przepadam za wielce modnym ostatnio nurtem YA opierającym się na zmodyfikowanym motywie kopciuszka. Kiedyś kopciuszek był gnębiony przez podłe przyrodnie siostry, teraz przez społeczeństwo w którym nie ma miejsca na jednostki tak nadzwyczajne, że aż nie pasujące do otaczającego świata. I gotowe w imię różnych ideałów, a czasem po prostu w imię własnej samorealizacji ten świat rozsadzić. Czytaj dalej »
Asbridge Thomas – Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą.
Kategorie: HistorycznaDorwałam się wreszcie do książki, która bardzo długo czekała na swoją kolej. Porządne, elegancko wydane opracowanie o krucjatach. Książka która z racji tematu długo przegrywała z pieczołowicie gromadzonym stosikiem beletrystyki. Wiadomo, łatwiej czytać i recenzować coś co nie jest literaturą faktu. Czytaj dalej »
Watson Angus – Czas żelaza (dwugłos)
Kategorie: Fantasy
(0,5 / 5)Nie lubię autorów pozujących na oryginalnych, a grabiących pełną ręką skąd się tylko da. Nie lubię książek w których fabuła wiązana jest sznurkiem. Nie lubię walenia wulgaryzmami co drugą stronę i wmawiania mi, że ludzie w dawnych wiekach tak właśnie mówili. Nie cierpię bohaterów tak płaskich, że aż głupich, tak głupich, że aż zęby cierpną. A wszystko to i jeszcze trochę znalazłam w Czasie żelaza. Więc kiedy pomyślałam sobie, że kupiłam od razu dwa tomy tego cudu mniemanego miałam ochotę siąść i zawyć do księżyca, nie bacząc na to, że akurat jest południe. Czytaj dalej »