(3 / 5)
Kolejna książka z serii Zrozum jest zdecydowanie bardziej ciekawostkowo-popularnonaukowa niż po prostu popularnonaukowa. Napisana lekkim stylem i przyjemna w odbiorze. Jest trochę o wszystkim, takie trochę mydło i powidło.
Mydło ma jeszcze coś wspólnego z okładką i tytułem. Tytuł z treścią… już nie do końca. Po pierwsze, ludzie dbali o siebie w sumie od zarania dziejów. Czasem było to podyktowane względami praktycznymi, czasem umową społeczną, tylko metody i możliwości mieli trochę inne niż my. A przodtytułowe „dbanie” jest potraktowane bardzo szeroko – perfumy, uprawianie sportu, dbanie o zęby, operacje plastyczne i kanony piękna – znajdziemy tu wszystkiego po trochu. A że objętość jest, jak na tematykę, niewielka wszystkie zagadnienia są opisane po łebkach i skupione bardziej na ciekawostkach niż na ewolucji podejścia czy większej ilości szczegółów. Przez to skakanie po tematach, epokach i regionach i zagęszczenie tematów trudno jest cokolwiek zapamiętać na dłużej.
Jest to fajny, przekrojowy tytuł, który może zainteresować czytelnika którymś z wielu poruszanych tematów i zachęcić do poszukania innych pozycji skupionych na czymś konkretnym. Ale ktoś, kto szuka informacji o historii brudu/czystości może się mocno zawieść. Nie jest to też pozycja dla osób zainteresowanych szeroko pojętą tematyką „higieny przez wieki”, bo będą znały większość informacji. Za to powinna się sprawdzić jako niezobowiązująca lektura na jeden wieczór lub jako wstęp dla kogoś, kto dopiero zaczyna się tematem interesować.