Sławomir Koper pisze książki popularnonaukowe, które zahaczają trochę o plotkę. Proporcje historii i taniej sensacji zmieniają się w zależności od tematu, a co za tym idzie epoki i ilości źródeł.
Tym razem książkę, już po tytule, można uznać za bardzo plotkarską.
Autor opisuje zamach na Mościckiego, drugie małżeństwo Narutowicza, zaginięcie Zagórskiego, Berezę Kartuską, sprawę Gorgonowej i kampanie Boya-Żeleńskiego. Czyli osobiste życie polityków, ciemne sprawki władzy, niewyjaśnione, ale za to głośne morderstwo i gorące tematy społeczne. W sumie wszystko to, czym obecnie interesują się portale internetowe i gazety, nie tylko te z gatunku plotkarskich.
Wnioski z lektury są może dość oczywiste i mało odkrywcze, ale okazuje się że społeczeństwo w naszym kraju nie zmieniło się za bardzo i nadal plotkuje na podobne tematy, tylko internet ułatwia przepływ informacji.
Dla mnie najbardziej odkrywcze i też trochę przerażające było to, że Boy-Żeleński próbował dyskutować na tematy nadal dość aktualne i osiągał podobne wyniki co teraźniejsi „reformatorzy”, a na dodatek argumenty jego przeciwników też brzmią dosyć znajomo. Ale jak widać w pewnych sprawach Polacy bywają niereformowalni, co w tym wypadku, jest dosyć niepokojące.
Książka może niezbyt odkrywcza i mocno plotkarska, ale pozwalająca trochę lepiej zrozumieć ówczesne społeczeństwo. Dla tych, którzy chcieliby wiedzieć o czym plotkowało się w czasach Piłsudskiego.