Jak wiadomo nie od dziś kobiety raczej nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem historyków. Królowe i mniszki jeszcze łapały się do kronik, ale żony rycerzy, mieszczki i chłopki już nie bardzo. Jak więc wybrnąć z takiego tematu.
Autorom jakoś się udało. Po dość obszernym wstępie historycznym przechodzimy do sedna – przykładów kobiet z różnych warstw społecznych. Obserwujemy życie przeoryszy, królowej, wielkiej pani, mieszczki, chłopki, żony kupca i szlachcianki. Biografie są ciekawe same w sobie, ale każda z nich niesie też dodatkowe informacje. Czy kobieta mogła być członkiem cechu? Co wnosiła w wianie? Jak wyglądało dziedziczenie? Co się działo w przypadku śmierci męża? Czy klasztor dawał względną wolność? Itp., itd.
Znajdziemy tu sporo ciekawych informacji, ale również wielu brakuje. Z jednej strony jest to spowodowane źródłami, z drugiej – autorzy chyba nie chcieli się za bardzo rozpraszać i dodawać rzeczy, które nadawałyby się na kolejną monografię – jak stroje, jedzenie czy zarządzanie domem. Z jednej strony mamy szczegółowe jednostkowe przykłady, z drugiej trochę brakowało mi do nich jakiejś kontry czy przykładu z innego fragmentu Europy.
Czytało się szybko i lekko, ale spodziewałam się czegoś więcej i trochę głębszego pokopania w temacie. Mimo wszystko fajnie, że taka monografia została wydana po polsku.
Całkiem sympatyczna lektura dla zainteresowanych tematem.