Gies Frances , Gies Joseph – Życie średniowiecznej kobiety

Jak wiadomo nie od dziś kobiety raczej nie cieszyły się zbytnim zainteresowaniem historyków. Królowe i mniszki jeszcze łapały się do kronik, ale żony rycerzy, mieszczki i chłopki już nie bardzo. Jak więc wybrnąć z takiego tematu.
Autorom jakoś się udało. Po dość obszernym wstępie historycznym przechodzimy do sedna – przykładów kobiet z różnych warstw społecznych. Obserwujemy życie przeoryszy, królowej, wielkiej pani, mieszczki, chłopki, żony kupca i szlachcianki. Biografie są ciekawe same w sobie, ale każda z nich niesie też dodatkowe informacje. Czy kobieta mogła być członkiem cechu? Co wnosiła w wianie? Jak wyglądało dziedziczenie? Co się działo w przypadku śmierci męża? Czy klasztor dawał względną wolność? Itp., itd.
Znajdziemy tu sporo ciekawych informacji, ale również wielu brakuje. Z jednej strony jest to spowodowane źródłami, z drugiej – autorzy chyba nie chcieli się za bardzo rozpraszać i dodawać rzeczy, które nadawałyby się na kolejną monografię – jak stroje, jedzenie czy zarządzanie domem. Z jednej strony mamy szczegółowe jednostkowe przykłady, z drugiej trochę brakowało mi do nich jakiejś kontry czy przykładu z innego fragmentu Europy.
Czytało się szybko i lekko, ale spodziewałam się czegoś więcej i trochę głębszego pokopania w temacie. Mimo wszystko fajnie, że taka monografia została wydana po polsku.
Całkiem sympatyczna lektura dla zainteresowanych tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *