(2,5 / 5)
Pięć opowiadań nominowanych do nagrody Zajdla. Przyznaję, że przeczytałam jeszcze przed głosowaniem, ale mam „lekkie” opóźnienie w recenzjach, biorąc pod uwagę, że za chwilę ukaże się nawet nie zbiór nominacji za rok 2022 co lista laureatów nagrody.
Month: sierpień 2023
Szmidt Robert J. – Mrok nad Tokyoramą
Kategorie: Cyberpunk, Science fiction (2 / 5)
Niedaleka przyszłość. Ziemia jest podzielona na strefy wpływów korporacji, a większość ludzi mieszka w gigantycznych metropoliach. Konflikty zbrojne i cyborgizacja są na porządku dziennym. W brutalnym świecie, gdzie stadiony już dawno zostały zabudowane drapaczami chmur, główną rozrywką jest che-do – skrzyżowanie szachów i sportów walki. Do świata samurajów na szachownicy wkracza Rafał Tymura. Nie dla sławy, dla zemsty. Czytaj dalej »
Symonds Craig – II wojna światowa na morzu. Historia globalna
Kategorie: Historyczna
(3,5 / 5)Autor jest bardzo znanym historykiem – ale nie tylko. Tak naprawdę jest specjalistą od strategii wojny na morzu, byłym oficerem amerykańskiej floty, wykładowcą w akademii tejże floty. A że do tego historyk – to bardzo logiczne, w końcu strategii morskiej uczy się na przykładach, poczynając od bitwy Greków z Persami pod Salaminą…. Głównym jednak polem badawczym Autora były dzieje floty amerykańskiej
podczas II wojny światowej. To z kolei oznacza, że trzeba też badać dzieje innych flot, bo w końcu wszystkie zdarzenia nawet w najdalszych zakątkach świata wpływały na siebie nawzajem a dla oficera floty morze jest drogą i teatrem działań floty jednocześnie. Czytaj dalej »
Sykes Sam – Śmierć Imperiów. T.1 Siedem czarnych mieczy
Kategorie: Fantasy (4 / 5) Historia Sal kakofonii to jedna z niewielu (jeśli nie jedyna) powieści do których zabierałam się trzy razy. Za pierwszym razem z trudem przebrnęłam przez pierwsze 3 rozdziały. Czemu? Bo motyw słynnego skazańca opowiadającego swoją historię wydał mi się oklepany. A sama postać Sal wydawała płaska – zbudowana z cynizmu i okrucieństwa. Za drugim drugim razem skrzywiłam na patetyzm walki z magiem. Za trzecim razem postanowiłam przebrnąć do końca. I wiecie co? Nie żałuję. Czytaj dalej »
Krzemińska Agnieszka – Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?
Kategorie: Popularnonaukowa (3 / 5)
Kolejna książka z serii Zrozum jest zdecydowanie bardziej ciekawostkowo-popularnonaukowa niż po prostu popularnonaukowa. Napisana lekkim stylem i przyjemna w odbiorze. Jest trochę o wszystkim, takie trochę mydło i powidło. Czytaj dalej »
Annette Marie – Mroczny wymiar (Trylogia Mistrza Magii t.1)
Kategorie: Fantasy (1 / 5) Miałam ostatnio “fazę” na książki poważne. Ciężkie. Metafizyczne nieledwie. Pisane pięknym bogatym językiem, jednym słowem – niedzisiejsze. Nic zatem dziwnego, że zachciało mi się dla odmiany książki lekkiej, łatwej i przyjemnej czyli typowego odmóżdżacza. Mój wybór padł na Mroczny wymiar, głównie ze względu na pozytywne recenzje, ba, zachwyty i peany jakie znalazłam w sieci. Przeczytałam i szczerze powiem – nie mam zielonego pojęcia skąd te zachwyty się wzięły?! Czytaj dalej »
Horst Jorn Lier – Felicja zaginęła ( Cykl: William Wisting (tom 2) Seria: Mroczny zaułek )
Kategorie: Kryminał
(3 / 5) Ta książka jest już dość wiekowa – napisana w roku 2005, w Polsce wydana w 2017. Autor w tym czasie był jeszcze wysokiego szczebla funkcjonariuszem norweskiej policji kryminalnej, a „kryminały” pisał obok swojej pracy. Dopiero później, gdy przeszedł na emeryturę, zajął się w pełni pisaniem. Piszę o tym, bo ma to swoje konsekwencje dla książki – z jednej strony Autor opisuje świat i sprawy, które zna – z drugiej jednak nie może napisać wszystkiego, zwłaszcza o metodach śledczych, taktyce wykrywania powiązań czy wreszcie o kwestiach techniki kryminalistycznej. Czytaj dalej »