Hartnell Jack – Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie?

2 out of 5 stars (2 / 5)
Blurb na okładce: „Jaki był średniowieczny sposób na zapobieganie łysieniu? (…) Dlaczego serce w średniowieczu było ważniejsze od żołądka?” połączony z oficjalnym opisem i tytułem oryginału (Medevial Bodies) dość jednoznacznie sugeruje coś pomiędzy medycyną, anatomią, a wiarą, czy też poziomem nauki w średniowieczu.
Tytuły rozdziałów pochodzące od części ciała nadal podtrzymują to złudzenie. Ale treść rozwiewa je bardzo szybko. Bo rozdziały dają tylko dość luźny porządek i delikatne skojarzeniowe połączenia między tematami, które są zbiorem różnych ciekawostek. Najczęściej nie mających z medycyną, biologią czy nauką wiele wspólnego.
Na przykład rozdział o stopach jest tak naprawdę rozdziałem o pielgrzymkach, mapach i odkryciach geograficznych. Ten o sercu jest o trubadurach i romansach. I tak dalej, i w tym stylu.
Czyta się to nieźle, treść jest ciekawa, ale całość to trochę „mydło i powidło”, nie mające na dobrą sprawę żadnego łącznika. Pogrupowanie tematyczne niektórych treści jest też trochę wątpliwe, a część jest opisana bardzo po łebkach, nawet jak na zbiór anegdotek.
Niby jest to sympatyczny zbiór ciekawostek o średniowieczu, z nietypowym kluczem, ale szeroki zakres tematów w połączeniu z niewielką liczbą stron sprawia, że wszystkie są opisane bardzo skrótowo. Momentami miałam też pewne wątpliwości co do poprawności historycznej. Jeśli ktoś szuka zbioru w stylu „mydło i powidło”, to Jeździec bez głowy może się sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *