Rolska Jagna – SeeIT

Ten koncept znamy już z niejednej książki  i niejednego filmu czy serialu. Oto w ginącym świecie bogata mniejszość urządziła sobie całkiem niezłe życie. Posiadłości, naturalne jedzenie, władza, przyjemności, przedłużane życie. Całkiem dosłownie żyć nie umierać.  Cała reszta świata ma zdecydowanie gorzej. Cała reszta świata… żyje w wirtualnym kłamstwie.Kontrolowana na każdym kroku, odarta  nawet z podstawowych uczuć i emocji ma tylko jedno zadanie – pracować przymierając głodem, lub stać się pokarmem dla pracujących. Okłamywani przez wszczepione oprogramowanie ludzie nie mają zielonego pojęcia, że ich świat to jedna wielka ruina. Że tak naprawdę żyją w matrixie.

Wbrew moim obawom, książka oparta o wyświechtany koncept nie była jedną więcej kalką i wariacją na temat przygód Neo. A jeśli nawet była, to nakreśloną tak delikatnymi liniami, że nie przeszkadzało to w lekturze. Rzecz jasna można i tu znaleźć wady. Pierwszą z nich jest chyba nieco zbyt “dobyczona” postać młodej geniuszki komputerowej.  Drugim słabe cieniowanie postaci. Źli są źli to granic możliwości. Dobrzy są dobrzy, nawet jak stroją fochy. Można też znaleźć miejsca, gdzie fabuła nieco grzęźnie i trzeba wykorzystać cudowne możliwości dziecięcej bohaterki, żeby przygoda nie skończyła się w dość przewidywalny i krwawy sposób. Brawa również za wizję świata. Jest spójna, domyślana do najmniejszego szczegółu. I przerażająca. Ktoś powiedział kiedyś, że władza absolutna korumpuje absolutnie. W SeeIT mamy na to doskonały przykład. Władców tego świata trudniej nazwać inaczej jak zwyrodnialcami.

Podobno planowana jest druga część tej historii. Ale nie wiem czy po nią sięgnę. Świat przedstawiony przez Jagnę Rolską jest tak przerażający, że zupełnie nie mam ochoty poznawać jego dalszych losów. Bo, niezależnie w którą stronę podryfuje autorka ze swoimi bohaterami – mam wrażenie, że będę się czuła oszukana. Ta historia po prostu nie ma dobrego zakończenia. I dlatego wolę się zatrzymać wpół drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *