Antologia – Dragoneza

4 out of 5 stars (4 / 5)
Po Dragonezę sięgnęłam ze względu na zeszłoroczne nominacje do Zajdla. I jak nominowane Siej kwiaty zbieraj ogień doceniam za pomysł, tak zdecydowanie nie jest moim ulubionym opowiadaniem ze zbioru.
Zresztą wybór tego najlepszego lub ulubionego opowiadania byłby trudny. Może padłoby na Wycinki z utraconego świata – klimatyczny zapis smoczej katastrofy. Może na Popiół – z oryginalnym światem i rasą, o której z chęcią poczytałabym więcej. Podobnie jak Popiół skonstruowana jest Zimna Perła – która dookoła tematu smoka buduje cały świat, o którym chciałoby się wiedzieć więcej.
Zresztą opowiadań w zbiorze jest dużo, w końcu redakcji nie ograniczała objętość druku. I w sumie całe szczęście, że to nie trafiło do druku, bo taką cegłę trzymałoby się wyjątkowo niewygodnie. Dzięki brakom limitu dostajemy naprawdę sporą liczbę stron oraz bogatą mieszankę klimatów i gatunków, zaczynając od słowiańskiej fantasy (Żywożmija), przez postapo (wspomniane Wycinki z utraconego świata), przez humorystyczne Milusia i Miniaturkę, po lekko steampunkowe Donnerwetter, które może doprowadzić do apopleksji fanów Hobbita, i Coś do naprawy – urban fantasy, poruszające w lekki sposób poważny temat. A to jeszcze nie wszystkie teksty, bo w sumie dostajemy ich aż dwadzieścia.
Poziom jest różny, jak to w antologiach. I nie wszystko podobało mi się równie mocno, też jak to w antologiach. Ale nie znalazłam opowiadania, które uznałabym za kiepskie lub niepasujące do tematu. Albo chociażby za niedopracowane. Czasem coś mi lekko nie grało – a to niezbyt lubiany gatunek, a to nie do końca wykorzystany pomysł – ale nie było to nic, co by skreślało dany tekst, ani tym bardziej cały zbiór. Bo po zbiór zdecydowanie warto sięgnąć – są tam i ciekawe pomysły, i klimatyczne wizje odnoszące się do bardziej znanych motywów. I klika wątków, do których, mam nadzieję, autorzy kiedyś wrócą, bo z chęcią zapoznałabym się z większymi fragmentami stworzonych przez nich światów.
Polecam zdecydowanie, nie tylko fanom smoków.
Zbiór jest dostępny za darmo, więc tym bardziej polecam: czytajcie.

Całość do pobrania znajdziecie tu: https://fantazmaty.pl/czytaj/antologie/#dragoneza
W formie dowolnego czytnikowego formatu, pdf’a lub audiobooka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *