Gregory Philippa – Klątwa Tudorów ( cykl Wojny kuzynów t.6)

klatwaOstatnia książka z bardzo nierównego cyklu Wojny kuzynów ( lub Wojna Dwóch Róż) opowiada nam o kolejnej postaci tego wieloletniego dramatu na którą niewiele osób zwracało uwagę. Osobą tą jest Małgorzata Pole -bratanica dwóch królów – Edwarda IV i Ryszarda III Yorków, w prostej linii wywodziła się z wielkiej dynastii Plantagenetów.I Właśnie jej pochodzenie stało się dla Małgorzaty Pole z domu Plantagenetów, Białej Róży Anglii największym przekleństwem. Miała wszak w żyłach królewską, nierozwodnioną krew, czyli coś czego Tudorom, przy wszystkich  ich pretensjach i powinowactwie do Lancasterów brakowało. Akcja książki toczy się na przestrzeni ponad czterdziestu lat. Razem z bohaterką obserwujemy schyłek rządów Henryka VII Tudora, krótką historię miłości jego syna Artura i Katarzyny Aragońskiej, dojście Henryka VIII do władzy, jego starania o następcę, wreszcie przeistaczanie się z dobrego człowieka i władcy w okrutnego i brutalnego tyrana. Mamy okazję przyjrzeć się jeszcze raz przerażającej walce buldogów pod dywanem – szalony kontredans ambicji, zawiści, walki o władzę, bogactwo znaczenie. Obserwujemy rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Walkę kosztem dumy, honoru, uczciwości. I zastanawiamy się jak potoczyłaby się historia Anglii, gdyby Małgorzata Pole podjęła inne decyzje, gdyby zamiast strategii na przetrwanie ( która w efekcie przyniosła jej klęskę i niemal zagładę niemal całego rodu) zdecydowała się jednak na podniesienie sztandaru buntu.

Bohaterowie kreowani przez autorkę jak zawsze są… atrakcyjni. Pełni wahań, namiętności, rozterek, ludzkich słabości. W pewnym sensie Philippa Gregory ma ułatwione zadanie, bo wie co się wydarzyło i musi tylko dorobić do tego fabułę. “Tylko” albo “Aż”.

Nie da się ukryć, że lubię jej książki. I dzięki nim, orientuję się całkiem nieźle w historii Anglii. Ośmielę się powiedzieć, że spopularyzowała historię swego kraju równie dobrze Maurice Druon historię Francji.

Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *