Jezernik Bozidar – Kawa

kawa

Czarny napój bogów, bez którego spora część ludzi nie wyobraża sobie funkcjonowania. Skąd pochodzi, gdzie były pierwsze kawiarnie, czemu był uznawany za lekarstwo lub truciznę?
Zaczynając od półlegendarnej historii odkrycia krzewu kawowego autor prowadzi nas przez historię kawy do XIX wieku, jednak najwięcej czasu (i objętości książki) poświęca jej barwnym początkom – w Afryce, na Bałkanach i w Europie. Poznajemy metody parzenia, rytuały spożywania, reakcje społeczne na kawę i osobników ją pijących. Historie pierwszych kawiarni. I oczywiście próby przypisania jej znaczenia religijnego i posłużenia się nią w imię religii lub polityki.
Dostajemy solidne historyczne opracowanie z kilometrową bibliografią, ale podane lekkim, bardzo przyjemnym stylem, pełne barwnych historii i abstrakcyjnych idei miłośników i przeciwników kawy, które łatwo zapadają w pamięć.
Czego nie dostajemy (zresztą zgodnie z zapowiedzią) to historia krzewu kawowego – rośliny, ich hodowla i obróbka kawy są wspominane mimochodem, żeby uzupełnić kontekst historyczny.
Świetna, wciągająca książka historyczna. Jedyną wadą jest zbytnie skupienie się na Bałkanach w czasach bardziej współczesnych, ale autor pochodzi ze Słowenii i można mu wybaczyć ten jeden rozdział, w którym skupia się na rodzimym podwórku.
Polecam nie tylko miłośnikom kawy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *