Tomaszewska-Bolałek Magdalena – Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii

zwierzeta-zodiaku-w-kutlurze-japoniiJadeitowy Cesarz sprawujący władze nad Niebem i Ziemią był władcą mądrym i dbającym o swoich poddanych, ale ponieważ jego królestwo było ogromne postanowił wybrać zarządców, którzy opiekowaliby się Ziemią. Zarządcami zostało dwanaście zwierząt chińskiego zodiaku.


Z książeczki dowiemy się czemu pierwszy w japońskim zodiaku jest szczur, jakim cudem kot został pominięty i jakie cechy są kojarzone z każdym ze zwierząt. Autorka przytacza krótkie baśnie i legendy oraz funkcjonujące do dzisiaj przysłowia związane z zodiakiem. Jako dodatek do treści mamy trzy kolorowe wkładki z amatorskimi zdjęciami, które jakościowo są takie sobie, ale pasują do treści.
Zwierzęta zodiaku dobrze pokazują różnice kulturowe między wschodem i zachodem i jak coś, niby prostego i pozornie mało istotnego jak zodiak, może wpływać na postrzeganie świata i codzienne skojarzenia. Książka jest lekko i ciekawie napisana, autorka nie zarzuca czytelnika japońskim słownictwem i stara się nie przygnieść teoriami językoznawczymi (chociaż tu poszło trochę gorzej). Jako dodatki mamy zasady wymowy japońskiej, podział na okresy japońskiej historii, słowniczek znaków i dość pokaźna bibliografię. Jedne czego zabrakło to dosłowne tłumaczenie niektórych przysłów i porządniejsza edycja zdjęć.
Fajna, solidnie i jednocześnie lekko napisana książka, ale raczej tylko dla osób zainteresowanych Krajem Kwitnącej Wiśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.