Połowa XIX wieku. Technologia ma się całkiem dobrze – łodzie podwodne, dwupłatowce i samochody przypominają te, które znamy z historii. Za to mapa nijak nie chce wyglądać znajomo. Rzeczpospolita jest nawet nie dwojga a trojga narodów. Państwo Krzyżackie ma się całkiem nieźle. Spora część Afryki to polskie kolonie. Za to reszta Europy to głównie różne kalifaty.
Ale w XIX wieku spokojnie być nie może – Krzyżacy mają dość kontroli (Pokój Toruński ma się dobrze i jest odnawiany co roku) a Prusy chcą odzyskać autonomię. Czytaj dalej »
Month: lipiec 2016
Rastello Luca – Przemytnik doskonały. Jak transportować tony kokainy i żyć szczęśliwie
Kategorie: ReportażKokaina, jedna z białych śmierci. Główna bohaterka niezliczonej ilości filmów, książek, reportaży. DEA ścigająca handlarzy, podsłuchująca mafię, celnicy konfiskujący towar, policja wsadzająca za kraty przedstawicieli wszystkich szczebelków mafii. A jakby tak odwrócić to wszystko? I pokazać z punktu widzenia przemytnika…. Czytaj dalej »
Lewandowski Konrad T. – Saga o kotołaku t.4 Różanooka
Kategorie: FantasyNo to się porobiło…. Odłożyłam właśnie na półkę ostatni posiadany tom sagi o kotołaku. I znowu (!) łapię się za głowę i zastanawiam, jak ja mam to opisać, żeby z jednej strony nie spojlerować za dużo, a z drugiej, żeby powiedzieć wszystko co o tej książce chciałabym powiedzieć…. Czytaj dalej »
Czarnecka Renata – Księżna z Mediolanu
Kategorie: Historyczna Wszyscy wiemy kim była Bona Sforza. Silna, niebanalna osobowość, która jak chyba żadna inna kobieta w naszej historii odcisnęła swoje piętno na Polsce. Rzecz jasna, w naszej historii nie brakuje silnych kobiet u władzy, ale chyba zgodzicie się ze mną, że ich działania są bardziej jednowymiarowe niż działania Bony, która odcisnęła swoje włoskie piętno na niemal każdej dziedzinie życia w Polsce, także w polityce do której się z upodobaniem mieszała. Sięgając po książkę opowiadającą dzieje matki Bony – Izabeli Aragońskiej zastanawiałam się, na ile w osobowości matki i jej losach znajdę odpowiedź na osobowość i styl działania Bony. Czytaj dalej »
Weber David, Zahn Timothy – Honor Harrington. Wezwanie do broni
Kategorie: Space operaByłam przekonana, że książka mi się nie spodoba. Nie przepadam za solową twórczością Zahna (delikatnie mówiąc). Nie lubię spin offów. Ostatnie tomy z honorverse kojarzyły się jednoznacznie z odcinaniem kuponów. Główny bohater nie miał mieć nic wspólnego z Honor (chociaż to mógł być plus). Z jakiej by strony na to nie spojrzeć wyglądało to źle. I wiecie co? Czasem dobrze jest się mylić. Czytaj dalej »
Pratchett Terry, Jolliffe Gray – Kot w stanie czystym
Kategorie: ReportażCzyli kot wg Terrego Pratchetta. Prawdziwy Kot. Humorzasty, wredny, brzydki. Łapiący myszy, samochody i wszystko inne pomiędzy. Polujący głównie na lodówkę i wszystko, co leży na stole. Leniwy, wchodzący pod nogi i mruczący. Jednym słowem: kot. Czytaj dalej »
Lewandowski Konrad T. – Saga o kotołaku T.3 Ksin Sobowtór
Kategorie: FantasyNo i dobrałam się wreszcie do trzeciego tomu sagi o demonie, który z miłości stał się dobry. Od razu mówię, że uczucia mam trochę mieszane. Z jednej strony bowiem mamy kawałek dobrej przygodówki a z drugiej w pewnym momencie miałam nieodparte wrażenie, że w tomie trzecim autor postanowił poeksperymentować sobie nieco i zobaczyć co to będzie, jak zastosuje takie a nie inne rozwiązania fabularne. Czytaj dalej »