Flanagan John – Zwiadowcy. Księga 3. Ziemia skuta lodem

Will i Evalyn porwani przez Eraka trafiają do mroźnej Skandii jako jedyny łup z niezbyt udanej wyprawy wojennej. W tym czasie Halt przygotowuje wyprawę ratunkową, chcąc odbić swojego ucznia. Niestety problemem jest samo wyruszenie w drogę.
Przez większość książki miałam wrażenie, że nic się nie dzieje – jeńcy nie mają za dużego pola do popisu i większość akcji biorą na siebie Halt i Horace. Autor całe szczęście zrezygnował z prób opisywania świata i stosunków społecznych, co całkiem nieźle wpłynęło na książkę (zwłaszcza w porównaniu z tomem pierwszym). Niby jest to powieść dla młodzieży i większość bohaterów jest do bólu czarno-biała, sztampowa i przewidywalna, jednak są wyjątki (Halt, Erak) przez co reszta wypada jeszcze bardziej papierowo. Trzeci tom zdecydowanie mnie do siebie nie przekonał, powiedzmy że cierpi na syndrom tomu drugiego – akcja zwalnia zdecydowanie w oczekiwaniu na finał w kolejnym tomie.
Wynudziłam się przy lekturze a bohaterowie powoli zaczynają mnie irytować, jednak jest spora szansa, że młodszym czytelnikom książka się spodoba.
Przeciętniak dla młodszego czytelnika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *