Jasienica Paweł – Polska Piastów (audiobook)

O cyklu Jasienicy sporo słyszałam, a kiedy dokopałam się audiobooka postanowiłam zaryzykować.
Na wstępie dowiadujemy się co nieco o samym autorze (to też mógłby być niezły temat na biografię), a potem lądujemy w początkach polskiej państwowości… Tylko jakiejś takiej dziwnej.
Jak sam autor twierdzi – jest to swobodne literackie opowiadanie. I tak to się odbiera – jako opowieść bardzo bliską w stylowi i odbiorze beletrystyce. Co ciekawsze – z każdego fragmentu wypływa duma autora z naszej historii oraz radość z pisania i możliwości przekazania tej historii. Jeśli autor czegoś nie wiedział, bo w źródłach nie było, to dopowiada, spekuluje. A zawsze jest to pozytywna spekulacja – taka, która widzi jak najlepsze intencje w postaciach lub taka, która ma przynieść największe korzyści państwu. I właśnie to dumne, pozytywne podejście i te spekulacje sprawiają, że chce się poznawać tę historię. I to nie tylko dlatego, że rzadko da się natknąć na taką gloryfikację naszej przeszłości, ale też dlatego, że emocje autora sprawiają, że historia jest żywa, bliższa i mniej abstrakcyjna niż suche fakty.
Wady… cóż, książka zestarzała się trochę. I to nawet nie jest kwestia języka czy konstrukcji zdań – te nawet dodają uroku. Ale kwestia najnowszych badań, dzięki którym wiemy, że spekulacje autora i to czym zapełnił luki w ówczesnej wiedzy wyglądały trochę inaczej.
Świetna książka, nadaje się nie tylko do odświeżenia wiedzy historycznej, ale też dobrze działa jako… poprawiacz nastroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *