Karpiński Marek – Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji

najstarszy-zawod-swiata-historia-prostytucjiJeśli mowa o najstarszym zawodzie to trzeba zacząć od Adama i Ewy (przynajmniej mniej więcej), przedrzeć się przez starożytność i wszystkie kolejne epoki, aż do czasów współczesnych. Bo mimo prób reformacji, reglamentacji i delegalizacji, ten zawód w każdej epoce jest obecny i na każdą wywarł większy bądź mniejszy wpływ.
Autor korzystając ze źródeł historycznych opisuje kto z kim, gdzie i za ile. Podaje kategorie pań pracujących w seks biznesie, opisuje ewolucje zawodu, pracownic i przybytków, a także zmiany w społecznym podejściu w zależności od epoki i panującej religii. Wspomina o niebezpieczeństwach i możliwych zyskach (poza finansowymi) zawodu (które tez zmieniały się przez wieki). Nie pomija Polski (cudowny, rymowany Przewodnik po Warszawie), jednak historycznie skupia się bardziej na Włochach i Francji.
Karpiński pokazuje historie świata za pomocą historii prostytucji, dzięki temu podejściu z książki można się sporo dowiedzieć o zmianach społecznych i obyczajowych. Jednak takie podejście nie każdemu przypadnie do gustu (mimo że autor całkowicie ignoruje erotykę i taktuje „wykwalifikowany personel” jak handlarki). Niestety styl autora jest dosyć specyficzny (i nie mam tu na myśli nadmiaru nieprzetłumaczonych cytatów w trzech różnych językach, o które potykamy się w pierwszych rozdziałach) i początek książki czytało się nieszczególnie, potem można się przyzwyczaić.
Ciekawe podejście do historii, ale zdecydowanie nie dla każdego. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *