Tomaszewska-Bolałek Magdalena – Tradycje kulinarne Japonii

tradycje-kulinarne-japoniiKlimat, wyznanie, tradycje sąsiadów, geografia – wszystkie te czynniki (i jeszcze parę innych) wpływają na jedzenie, które też zmienia się wraz z innymi zwyczajami, filozofiami i ogólnym spojrzeniem na świat. W końcu schabowy z kapustą nie zawsze był tradycyjnym polskim daniem, choćby dlatego, że kapusty kiedyś nie znano.


W Tradycjach autorka skupia się po kolei na każdym z okresów historii Japonii (które też dzielą się zdecydowanie inaczej niż okresy europejskie) i wyjaśnia co jedzono, jak i przede wszystkim – dlaczego.
Książeczka nie jest zbyt gruba (razem z tablicami i innymi dodatkami jakieś 150 stron) i nie skupia się na szczegółach czy zwyczajach związanych z każdą potrawą, ale jasno pokazuje czemu Japończycy korzystają z pałeczek, jak zmieniło się spożycie ryżu, skąd się wzięło sushi i jego rodzaje, i jeszcze parę innych bardzo charakterystycznych dla Kraju Kwitnącej Wiśni potraw.
Pozycja niby kulturoznawcza a czyta się ją łatwo, szybko i przyjemnie, tak że niektóra beletrystyka może się schować – pod tym względem trochę przypomina mi Historię Japonii Skibniewskiej, która jest niby podręcznikiem akademickim a czyta się ją lepiej niż niejedną sensację. Pozwala lepiej zrozumieć Japonię, pokazuje że nie tylko sushi się je na wyspach i że statystyczny Europejczyk może przeżyć w Japonii nie zbliżając się nawet do surowej ryby i owoców morza, jeśli nie ma na to ochoty. Bardzo ciekawie wyjaśnia jak wpływają na siebie kultura, religia i kulinaria. Jedyne czego mi w książce brakowało to trochę więcej szczegółów (ale zakładam, że treść była przynajmniej częściowo wymuszona niewielką objętością) i jakieś przykładowe przepisy.
Fajna, wciągająca i ciekawa pozycja. Polecam zwłaszcza wszystkim, którzy Japonią się interesują, lub się do Japonii wybierają, ale nie tylko im.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *