Kosik Rafał – Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów

Warszawę dopadła epidemia senności – uczniowie i nauczyciele zasypiają w klasach, kierowcy śpią za kółkiem, a co wrażliwsze jednostki zapadają w śpiączkę. Na dodatek śpiący mają wrażenie, że we śnie harują, więc nie dość, że nie wypoczywają, to jeszcze boją się zasnąć.
Trójka gimnazjalistów znów przeprowadza śledztwo, a w zasadzie stara się to zrobić zanim zasną.
Kosik po zabawach z SI i teoriami naukowymi tym razem zabiera czytelników w świat psychologii – snów, nieświadomości i Freuda. Dorzuca do tego wybory samorządowe w gimnazjum, które są polityką w miniaturze. Doprawia to wszystko naprawdę mało natrętnymi morałami dla młodszych czytelników i kilkoma odniesieniami do klasyki literatury dla tych starszych. A wszystko podlewa sosem z lekko psychodelicznych wytworów swojej wyobraźni.
Do tego znajdziemy to, co od pierwszego tomu było w serii obecne – stosunki dzieci z rodzicami i młodzieży z sobą nawzajem są realistyczne i dobrze opisane. Gimnazjalne problemy nie dość, że dobrze oddają rzeczywistość szkolną, to są też odbiciem bardziej dorosłego świata. A nauka jest wytłumaczona przez fabułę w taki sposób, że ciekawi zamiast nudzić. I mimo, że psychologia i parapsychologia to zdecydowanie nie moja bajka, przez co bawiłam się przy lekturze trochę gorzej niż przy tomie drugim, to nie sposób nie docenić poprawiającego się warsztatu autora, ciekawych pomysłów i prób zainteresowania młodzieży różnymi tematami, bez bełkotu i moralizatorstwa.
Polecam, nie wiem co prawda czy młodzież bezboleśnie przetrwa warszawski sen (ja mogłabym mieć problem kiedy byłam w wieku „targetu”, bo nawet wtedy nie była to moja bajka), ale dorośli mogą się bawić całkiem nieźle.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *